„W służbie prawu” to ogólnopolski  program Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczący prewencji przestępstw wśród młodzieży. Uczniowie naszej szkoły, dokładnie pierwszej klasy humanistycznej, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i za wszelką cenę dostać się do programu.

   Udało się,  a efektem tego była wizyta w Zakładzie Karnym przy ul. Załęskiej w Rzeszowie. Podczas wizyty mieliśmy okazję spotkać się z Dyrektorem placówki, mjr Konradem Łożańskim, który opowiedział nam o funkcjonowaniu jednostki, jej zasadach, historii, liczbie więźniów, trudnych sytuacjach, jakie zdarzają się podczas codziennej pracy funkcjonariuszy. Następnie nasz opiekun na terenie jednostki – Starszy Wychowawca Działu Penitencjarnego Tomasz Kwolek zadbał abyśmy  zapoznali się z działaniem polskiego systemu więziennictwa, jego strukturą i charakterystyką dla obszaru państwa polskiego. Poznaliśmy ścieżkę kariery zawodowej funkcjonariuszy Służby Więziennej, a także korzyści i niebezpieczeństwa z nią  związane.

   Niebywałym przeżyciem była możliwość spotkania z osadzonymi w Zakładzie Karnym, którzy opowiadali swoje historie, historie, które mogły i powinny być swoistego rodzaju przestrogą dla innych.

   Z wizytą wiązały się jeszcze inne atrakcje – mieliśmy możliwość oglądnięcia filmu o codziennym życiu tych, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w tym miejscu, a następnie zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie – z możliwością wejścia do cel osadzonych (Ci znajdowali się w pracy na terenie ZK), a potem pokazano nam place spacerowe dla osadzonych, co również zrobiło na nas duże wrażenie. Na koniec tej kilkugodzinnej wyprawy, mięliśmy okazję zobaczyć jak działają i jakie mają zadania, wspaniale wyszkolone psy pełniące służbę w Zakładzie Karnym.


Fanpage 2LO