Plany na ferie - a może spotkanie z Caravaggiem?

 

Nareszcie zasłużone ferie. W tym roku wydają się bardziej zasłużone niż zwykle - może dlatego, że później, może po zmęczeniu pandemią. Ważne, że nareszcie są.

W obliczu ferii refleksja: przez ostatnie miesiące było naprawdę intensywnie, i to nie tylko dlatego, że wyśrubowaliście swoje oceny, mnożyliście osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, rozgrywkach sportowych, debatach.

Mimo formalnych ograniczeń, udało się też poznawać wspólne europejskie dziedzictwo kulturowe, co było jednym z założeń realizowanego w naszej szkole projektu w ramach programu PO WER ,,Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej".

Zaczęliśmy już we wrześniu, podczas wycieczki do Toskanii klas 3bg i 2i, kiedy to młodzież wraz z opiekunami miała okazję podziwiać dzieła włoskich mistrzów we Florencji, Pizie i Sienie. Krótki pobyt mógł zainspirować, lecz na pewno nie zaspokoił rozbudzonej  ciekawości. W ciągu semestru były jednak możliwości pogłębienia wiedzy o dziełach wielkich mistrzów na lekcjach. Nauczyciele biorący udział  w projekcie PO WER, uczestnicząc w kursach językowych zagranicą, np. na Malcie  czy we Florencji, zapoznawali się przy tej okazji z twórczością wybitnych malarzy jak Vasari, Angelico czy Caravaggio. Swoje doświadczenia wykorzystywali na lekcjach, np. p. Katarzyna Warchoł na lekcjach języka angielskiego, p. Agnieszka Pietryga-Puch na lekcjach języka niemieckiego, p. Ewa Kolendowska na lekcjach języka polskiego itp. Efektem tych doświadczeń była też żywa wystawa dzieł Caravaggia, którą stworzyła ze swoimi uczniami p. Kolendowska.

Zapał do poznawania dzieł wielkich włoskich mistrzów, zapoczątkowany w Toskanii, zainspirował klasę 3bg do obejrzenia wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie", eksponowanej na Zamku Królewskim w Warszawie. Zwiedzanie wystawy było jednym z ważnych punktów programu pobytu w stolicy w dniu 16 grudnia. Zarówno otwierające wystawę dzieło "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę", jak i np. "Narcyz u źródła" pozostawiły trwałe wrażenia i prowokowały ożywione dyskusje.

Mimo, że wystawa właśnie dobiegła końca, to jednak "Narcyz" Caravaggia ciągle jeszcze przyciąga zwiedzających na Zamek Królewski, ponieważ dzieło to jest prezentowane w Polsce w ramach wymiany z Palazzo Barberini. Może podczas ferii, przy okazji pobytu w stolicy uda się Wam podziwiać to wyjątkowe dzieło, na dodatek doskonale eksponowane w komnatach Zamku Królewskiego.

A może kogoś ten obraz sprowokuje do inscenizacji?

Gorąco zachęcamy!



Fanpage 2LO