RoboWarsztat

w RoboLab

 

W dniach 26-27.03.2024 r. szesnastu uczniów naszego liceum uczestniczyło w dwudniowych, specjalistycznych warsztatach dotyczących budowy robotów. Byli to uczniowie profilu matematyczno-fizyczno-informatycznego - 2F i 3F.

Warsztaty były prowadzone przez pracowników Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” z siedzibą w Rzeszowie w ramach zajęć w RoboLab. Na uczestników czekały ciekawe wyzwania, do rozwiązania których przydała się wiedza z fizyki, matematyki, programowania i budowy robotów. Niezbędne było również profesjonalnie wyposażone laboratorium oraz wsparcie fachowców. Wszystko to w miłej atmosferze.

Do realizacji projektu koniecze było współdziałanie grupy, ponieważ zagadnienie ze względu na rozległy obszar tematyczny, zostało podzielone na części.

  • Pierwsza faza to zapoznanie się z działaniem baterii, sterowników, silników, siłowników, servo, przekładni oraz pozostałej niezbędnej elektroniki.
  • Druga faza to pomysły kreatywne na budowę robota, jego funkcjonalność, zadania i niezbędne materiały do budowy.
  • Trzecia faza to podział zadania na części i rozdzielenie zadań na członków grupy.
  • Czwarta faza, trwająca ok. 1,5 dnia to budowa w mniejszych zespołach poszczególnych części, tworzenie programu i implementacja oprogramowania w sterownikach. Na koniec pokaz możliwości zbudowanych maszyn.

Młodzież mogła wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole poprzez praktyczne zajęcia, co było cennym doświadczeniem.







Fanpage 2LO