2017-05-29 IX POLSKO – NIEMIECKA SZKOLNA WYMIANA MŁODZIEŻY

W poniedziałek 29.05.2017 roku uczniowie naszego liceum przywitali na lotnisku Rzeszów-Jasionka swoich niemieckich partnerów i ich opiekunów z Von der Leyen – Gymnasium w Blieskastel, którzy gościli ich rok temu u siebie w Niemczech.

Nasi zachodni sąsiedzi mieli możliwość poznania kultury, tradycji oraz kuchni polskiej podczas tygodniowego pobytu w Rzeszowie . Niemcy byli bardzo zadowoleni z tego, że mogli przeżyć siedem dni „po polsku”. Każdego dnia wspólnie realizowany był program wymiany. Na początku było staropolskie powitanie chlebem i solą w II LO, zabawy integracyjne, karaoke, tańce i wspólne zwiedzanie Rzeszowa, po którym oprowadzali uczniów niemieckich ich polscy partnerzy z wymiany.

Niemieccy uczniowie byli pod wielkim wrażeniem naszego miasta.

Następnie odbyły się dwie całodniowe wycieczki.

Pierwsza z nich była do Krosna, ale po drodze zwiedziliśmy stary, drewniany kościółek w Bliznem, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w samym Krośnie weszliśmy na Wieżę Farną, by podziwiać panoramę miasta i okolicy oraz zwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie uczestniczyliśmy również w warsztatach malowania na szkle. Ponieważ pogoda nam sprzyjała, więc mogliśmy po południu podziwiać ciekawe formacje skalne w Rezerwacie Prządki.

Druga całodniowa wycieczka polegała na zwiedzaniu synagogi oraz Zamku i przylegającego do niego parku w Łańcucie. W tym samym dniu zwiedziliśmy jeszcze Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Podczas kolejnego intensywnego dnia wymiany młodzież polska i niemiecka zobaczyła także skansen w Kolbuszowej oraz miała możliwość wspólnej zabawy w parku trampolin. Sobota i niedziela to były dwa dni, podczas których polskie rodziny organizowały we własnym zakresie atrakcje dla gości z Niemiec. Jak się potem okazało, wszyscy zabrali gdzieś swoich partnerów, np. do Przemyśla, Zakopanego, w rejony Dubiecka, nad Solinę i do Krynicy.

W niedzielę nadszedł niestety czas pożegnania. Wszyscy jednakże mają nadzieję, że spotkają się jeszcze kiedyś w przyszłości.

Grupą polską podczas wymiany opiekowały się Panie Dorota Kawalec oraz Oktawia Kaplita, a grupą niemiecką Pani Uschi Krütten oraz Pan David Schwarzenberg. Wszystkich opiekunów serdecznie pozdrawiamy 🙂

Komentarze zostały wyłączone.

Comments are closed.

II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, ul. Ks. J. Jałowego 22, 35-010 Rzeszów
tel. 17 748 28 40 (sekretariat), www.2lo.rz.pl, email: liceum@2lo.rz.pl
Projekt i wykonanie: Mariusz Baran
Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes Online. | Thanks to Top Bank Free Premium WordPress Themes, wordpress themes 2012 and