Teatr szkolny

Opiekunki:  

Marta Barwińska

Ewa Kolendowska

 

Od „ Wesela” się zaczęło…

       W naszej szkole od zawsze działały grupy teatralne, kółka recytatorskie oraz kabarety uczniowskie. W 2013r. z inicjatywy prof. Ewy Kolendowskiej przy współpracy prof. Ewy Sareckiej została zaprezentowana inscenizacja „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Przedsięwzięcie zostało przygotowane z dużym rozmachem ,bo wzięło w nim udział ponad 20 uczniów- aktorów, recytatorów, tancerzy oraz scenografów. Przedstawienie odniosło duży sukces i zdobyło uznanie widzów, wśród których znaleźli się także uczniowie VIII LO z Rzeszowa im St. Wyspiańskiego. Z dużym uznaniem należy się odnieść do gry aktorskiej uczniów , którzy już w tak młodym wieku przedstawili wspaniałe, dojrzałe interpretacje swoich ról i wykazali się ogromnym talentem aktorskim. Sam scenariusz i reżyseria spektaklu zasługuje na uznanie, bowiem inscenizacja nie była zwykłym ,,odklepaniem i wystawieniem” Wesela, ale żywym, interesującym oraz pomysłowym widowiskiem. Duże uznanie wzbudziły układy choreograficzne specjalnie przygotowanego i zatańczonego dla potrzeb widowiska krakowiaka. Wśród uczniów tańczących krakowiaka znaleźli się w większości członkowie szkolnej grupy Zespołu Mała Resovia Saltans. Spektakl można obejrzeć, otwierając link O szkole/(filmoteka II LO).

I uczniowie chcieli więcej grać…

     Rok 2014 został ogłoszony rokiem Juliana Tuwima. Ten fakt także postanowiła uczcić nasza szkolna grupa teatralna, przygotowując 11.12.2014r. przedstawienie w oparciu o poezję Juliana Tuwima dla najmłodszych. Młodzież z przyjemnością recytowała i interpretowała takie utwory jak: Lokomotywa, Zosia Samosia, Pstryk, Okulary, Spóźniony Słowik ,Rzepka, a brawurowa interpretacja „O Grzesiu kłamczuchu…” Mateusza Buża, wzbudziła aplauz i rozbawiła dorosłą widownię oraz dzieci z przedszkoli nr 29 i 17. Całość przedstawienia dopełniła ciekawa scenografia przygotowana przez samych uczniów oraz profesjonalny podkład muzyczny w wykonaniu Michała Jakubczaka. Przedstawienie zakończył krótki koncert piosenek świątecznych naszego chóru szkolnego, który przygotował prof. S. Gołąb.

Ewa Kolendowska

A potem sukcesy, sukcesy…

Koło teatralne II LO w Rzeszowie działało prężnie i spotykało się regularnie na próbach od września 2014r. Jest to grupa kilkudziesięciu osób, które interesują się sztuką, teatrem, filmem i muzyką. Młodzi aktorzy nie tylko wystawiali swoje spektakle w szkole, ale także brali udział w licznych konkursach zewnętrznych.

W ramach kółka powstały trzy grupy teatralne:

  • grupa Uli Gwóźdź „Gaudium silentii”
  • grupa Anny Paligi „Giiit”
  • grupa Anny Paligi „TRAMWAJ”

Przedstawienia przygotowane przez : grupę teatralną Uli Gwóźdź „Gaudium silentii” oraz „Tramwaj” Ani Paligi wystawione zostały podczas Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Zwierciadła 2014” w kwietniu tego roku. Reprezentacja Naszej Szkoły została bardzo dobrze przyjęta. Przedstawienia uzyskały pozytywne recenzje jury złożonego z aktorów rzeszowskich teatrów. Mimo że konkurencja była duża, grupa „Tramwaj” z II LO zajęła pierwsze miejsce i zdobyła główną nagrodę – Zwierciadło 2014 za przedstawienie „Co to będzie?”, które powstało według autorskiego scenariusza z wykorzystaniem wierszy Juliana Tuwima. Spektakl przygotowano w konwencji teatru formy. W nagrodę aktorzy wyjechali do Warszawy, gdzie brali udział w warsztatach, organizowali happeningi i wystawiali swoje przedstawienie. W ramach rywalizacji zwycięskich grup uzyskali wyróżnienie.

Marta Barwińska

Zmotywowani radością pracy w teatrze oraz sukcesami naszych aktorów i reżyserów, zapraszamy wszystkich, którzy mają artystyczną duszę i chcą rozwijać swoje talenty!

 

II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, ul. Ks. J. Jałowego 22, 35-010 Rzeszów
tel. 17 748 28 40 (sekretariat), www.2lo.rz.pl, email: liceum@2lo.rz.pl
Projekt i wykonanie: Mariusz Baran
Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes Online. | Thanks to Top Bank Free Premium WordPress Themes, wordpress themes 2012 and